Rodzaje sauny

Ze względu na temperaturę i wilgotność wyróżniamy następujące rodzaje sauny:

  1. Sauna sucha (zwane także szwedzką), najmniej popularna ze względu na najbardziej „drastyczne” warunki w niej panujące. Temperatura w saunie suchej bowiem wynosi od 75-100° C, wyjątkowo niska jest tu wilgotność tylko 10%. Seans w tego rodzaju saunie powoduje, że ciało bardzo się poci, a skóra wysusza. Bardzo ciężko jest w niej wytrzymać ze względu na wysoka temperaturę, która znacznie utrudnia oddychanie. Z tej sauny nie można korzystać tak często jak z innych.
  2. Sauna mokra jest zdecydowanie bardziej „delikatniejsza”. Seans zaczyna się od temperatury 50°C i stopniowo wzrasta do maksymalnie 90°C. Polewane wodą gorące kamienie wytwarzamy parę, dzięki której wzrasta wilgotność powietrza (25-45%).
  3. Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska) to najpopularniejsza z wszystkich sauna. Temperatura w tego rodzaju pomieszczeniu wynosi ok 40 – 50°C przy bardzo wysokiej wilgotności sięgającej nawet 100%. Uzyskanie tak wysokiej wilgotności jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego generatora pary. O ile piec w tej saunie posiada odpowiedni pojemnik na zioła lub olejki eteryczne otrzymamy w ten sposób saunę parowo – ziołową w której dzięki przechodzącej przez zioła czy olejki parze nasyca nimi całe powietrze w pomieszczeniu.
  4. Sauna solna to rodzaj pomieszczenia, które możemy uzyskać z każdego rodzaju sauny, umieszczając w niej specjalnie bloki solne.
  5. Sauna na podczerwień – to szczególny rodzaj sauny, w której tradycyjny piec zastępuje ceramiczny promiennik podczerwieni. To idealna sauna dla osób, które z powodu wysokiej temperatury nie mogą wytrzymać w saunie tradycyjnej. W tej saunie temperatura wynosi maksymalnie 50°C.